Co to jest LGBT i gdzie mamy mentalny „Trzeci Świat”?

LGBT

Długo myślałam, czy umieszczać tu wpis o LGBT, ale ostatnie wydarzenia w Polsce w Białymstoku zagotowały mi krew. I kiedy zastanawiam się czasem, czy może wracać, czy nie wracać, zostać czy nie zostać w Polsce – to odpowiedź nasuwa się sama. Nigdy w życiu! Bo w takich momentach Polska jawi mi się jako ‘dziki zachód’, ciemnogród, totalnie zacofany kraj, którego się po prostu wstydzę.

*UWAGA: ze względu na niecenzuralne słownictwo (cytaty!) ten wpis jest tylko dla osób PEŁNOLETNICH 🙂

Podczas moich podróży, a także mieszkając za granicą nigdy nie spotkałam się z takim hejtem i homofobią, ale też niewiedzą i ignorancją, jaka ma miejsce teraz w „niektórych środowiskach” w Polsce. To jest po prostu tak żałosne, że wywołuje u mnie poczucie obciachu, kiedy ktoś pyta mnie o narodowość. 

LGBT
Lady Boys, Tajlandia

O krajach Azji pd.-wsch. mówi się „Trzeci Świat”, a tymczasem Polska pod względem mentalnościowym nie da się zakwalifikować nawet do piątego świata. Tajlandia to najbardziej tolerancyjny kraj w stosunku do ‘trzeciej płci’, czy też mężczyzn trans płciowych, zwanych potocznie ‘lady boys’. Spotykałam ich wszędzie, nie tylko na musicalach „Lady Boy Show”, ale na co dzień – na ulicy, w sklepie przy kasie, restauracji, lotnisku, biurze (nieruchomości). I nigdy też nie widziałam, aby wzbudzali jakiekolwiek negatywne, żeby nie powiedzieć agresywne reakcje – wręcz przeciwnie. Wszędzie traktuje się ich normalnie, czasem z przymrużeniem oka, ale z szacunkiem. I chociaż wciąż do końca nie są traktowani na równi z innymi obywatelami, to są na stałe wpisani w obraz społeczeństwa tajskiego i nie wywołują u nikogo tak ekstremalnych reakcji, jak w Polsce.

Polecam wpis innej blogerki, Asi z  Blond Travels, który mocno wyczerpuje ten temat.

LGBT
 Show w wykonaniu Lady Boys na Koh Tao, w Tajlandii

Pisałam już kiedyś jak kwestia orientacji seksualnej i społeczności LGBT jest traktowana w Wielkiej Brytanii, np. podczas rekrutacji i że nie może tu być mowy o żadnej dyskryminacji, a na stronie rządowej jest specjalna sekcja poświęcona promocji równości dla grup LGBT; tutaj dowiesz się też, jak bronić się przed dyskryminacją i gdzie jej przejawy zgłaszać. Wszelkie przejawy rasizmu czy homofobii są piętnowane.  Z kolei 2 lata temu Sąd Najwyższy w Niemczech orzekł, że dokumenty muszą uwzględniać „trzecią płeć”. Jest to pierwszy europejski kraj, w którym zdecydowano się na ten krok.

LGBT

Osoby reprezentujące LGBT, które pojawiały się na mojej drodze i z którymi miałam okazję spędzić dość sporo czasu- okazały się najbardziej pomocnymi, przyjaznymi i fascynującymi ludźmi, z jakimi przyszło mi się spotkać. Nie chcę deprecjonować osób hetero (sama do nich należę) – chciałabym tylko podkreślić absurdalność takich akcji, jak te w Białymstoku, nazistowskich gestów w wykonaniu tzw. ‘patriotów’ ryczących bezmyślnie „Polska dla Polaków”, „geje wypierdalać” czy „pedały do gazu”, skierowanych wobec samych przedstawicieli LGBT, ale i osób, które najzwyczajniej w świecie sprzeciwiają się traktowaniu mniejszości w ten sposób. Ja też wyrażam swój sprzeciw wobec tego, co się aktualnie dzieje w Polsce, wobec (nie) rządu wspierającego przestępców, wobec szerzącej się szeroko pojętej dyskryminacji, homofobii, rasizmowi i wszelkim przejawom ksenofobii wynikającej z czystej niewiedzy, ignorancji i BARDZO wąskiego umysłu, który nawet nie chce się wysilić, by cokolwiek zrozumieć.

A komu jeszcze obcy jest akronim LGBTQ – polecam jeden z odcinków „Po cudzemu” Arleny Witt – anglistki, którą bardzo lubię i często wykorzystuję jej kanał na moich lekcjach.

Sama bym tego lepiej nie zrobiła, więc – Arlena – off you go🙂 

Jeśli po drodze Ci z tym, o czym i jak piszę i chciałbyś moją blogową twórczość wesprzeć wirtualną kawą, będzie mi miło 🙂 Postaw mi kawę na buycoffee.to

Na podobny temat pisałam też tutaj, kiedy mieszkałam na Fuerteventurze:

Sprawdź, bo warto 🙂

🚗 Trusted car rental

Find the best prices for car rental worldwide in one place.

Book now

Planujesz podróż na Wyspy Kanaryjskie?

Sprawdź moje dwa sprawdzone produkty, które pomogą Ci przygotować się do wyjazdu!

E-book Kanaryjski Alfabet

E-book:
Kanaryjski Alfabet

Zobacz e-book
Spersonalizowany Plan Podróży

Spersonalizowany
Plan Podróży

Zobacz plan

Oszczędź czas i odkrywaj Kanary jak lokalsi!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Co to jest LGBTQ i dlaczego Polska to dla mnie wciąż dziki kraj, którego się wstydzę? UWAGA - ze względu na niecenzuralne słownictwo (cytaty!) ten wpis jest tylko dla osób PEŁNOLETNICH:)