Poniżej znajdziesz 20 ciekawostek o Nowej Zelandii, o których mało kto wie, a które na pewno są interesujące.

 • Nową Zelandię odkrył holenderski żeglarz Abel Tasman. Jej nazwa pochodzi od holenderskiej prowincji Zelandii (przy granicy z Belgią) i pojawiła się ponad dwadzieścia lat po odkryciu.
 • Kea, ptak występujący tylko w Nowej Zelandii (zdjęcie poniżej) znany jest z tego, że uwielbia psuć wycieraczki i wydziobywać gumę z okien w samochodach. Inny, Kakapo to gatunek dużej, nielotnej papugi prowadzącej nocny tryb życia. Mimo że Kakapo nie potrafią fruwać, to doskonale wspinają się po drzewach. Niestety, gatunek jest dramatycznie zagrożony – ich liczbę szacuje się obecnie na około 100 osobników.
  Nowej Zelandii
  Kea, lokalna papuga

 • Wellington to najdalej wysuniętą na południe stolica świata.
 • Nowa Zelandia wraz z Danią są najmniej skorumpowanymi państwami na świecie.
 • Symbolem Sił Powietrznych Nowej Zelandii jest kiwi – ptak nielot:) Natomiast  owoc o tej samej nazwie nie ma nic wspólnego z NZ:)

Nowej Zelandii
ptak kiwi, symbol Nowej Zelandii

 • Nie występuje tam ani jeden gatunek węży. Moja przyjaciółka Ania z Hamburga, która na węże reaguje tak, jak ja na duże włochate pająki- czułaby się tam, jak ryba w wodzie;) Dla kontrastu, względnie ‘pobliska’ Australia ma jedną z najbardziej niebezpiecznych faun na świecie.
 • Pierwszy współczesny skok na bungy został oddany z mostu Kawuaru (Kawuaru Bridge) w latach 80. XX wieku w… Nowej Zelandii, dlatego uznawana jest za kolebkę bungy jumpingu.
 • Sir Edmund Hillary, pierwszy człowiek, który wspiął się na Mount Everest w 1953 roku, był Nowozelandczykiem. Natomiast najwyższą górą jest Aoraki Mount Cook, która ma 3754 metrów wysokości.
 • Maorysi, którzy stanowią 15%, przybyli z innych wysp Polinezji około 1000 lat temu. Maorysi żyli samotnie na wyspach przez setki lat, aż do czasu, gdy Holendrzy przybyli w XVII wieku. Brytyjscy osadnicy przybyli w 1769 roku. Nowa Zelandia stała się kolonią Wielkiej Brytanii w 1907 roku, ale uzyskała niepodległość 40 lat później.Maori

 • Hymn Nowej Zelandii jest w języku maoryskim.
 • Jedną trzecią kraju stanowią parki narodowe. I to czyni ten kraj przepięknym!
 • W głosowaniu magazynu Wanderlust Nowa Zelandia została uznana za najlepszy kraj na świecie w roku 2007 i 2008.
 • Nowa Zelandia ma trzy oficjalne języki: angielski, maoryski i nowozelandzki język migowy.
 • Nowa Zelandia leży w tzw. pacyficznym pierścieniu ognia, czyli strefie częstych trzęsień ziemi i erupcji wulkanicznych. Statystyki podają, że niemalże codziennie rejestruje się wstrząsy o mniejszym lub większym natężeniu. Sama je odczułam podczas mojej wizyty w tym kraju. W lutym 2011 roku w Christchurch w wyniku trzęsienia ziemi o magnitudzie 6,3 zginęło 185 osób.trzęsienia ziemi w Nowej Zelandii

 • W 1893 roku Nowa Zelandia stała się pierwszym krajem, w którym kobiety uzyskały prawo do głosowania. Co więcej, jest to jedyny kraj, w którym w jednym momencie wszystkie najwyższe funkcje w państwie sprawowały kobiety. Sytuacja taka miała miejsce w 2006 roku, kiedy kobiety obejmowały stanowiska gubernatora generalnego, premiera, spikera Izby Reprezentantów oraz prezesa Sądu Najwyższego. Do tego dochodzi oczywiście królowa brytyjska.
 • Maoryska nazwa NZ to Aotearoa, co oznacza Kraj Długiej Białej Chmury.

 • Nowa Zelandia to nie zawsze miód i orzeszki. Gdzie miała miejsce słynna masakra żaglowca Boyd w roku 1809, w której 70 członków załogi zostało zjedzonych? Ano w Nowej Zelandii… . Atak Maorysów na załogę statku był sprowokowany urządzonym na pokładzie biczowaniem młodego maoryskiego wodza. W odpowiedzi jego klan wypowiedział załodze wojnę. Kanibalizm był zaś typową praktyką Maorysów w odniesieniu do jeńców wojennych. Wiadomość o tym wydarzeniu powstrzymała na kilka lat wszelkie wyprawy Europejczyków do Nowej Zelandii i odwlekła znacznie ostateczną kolonizację wyspy.
 • Na wyspie Niue (terytorium stowarzyszone Nowej Zelandii) wprowadzono do obiegu monety z wizerunkiem Pokemonów.
 • W 2012 roku Nowa Zelandia wyemitowała pierwszy raport pogodowy w języku elfijskim. Zerknij tu: 

 • Powierzchnia tego kraju zbliżona jest do powierzchni Wielkiej Brytanii, ale mieszka tam tylko 4,5 mln ludzi (w porównaniu do 64 mln w UK). To czyni Nową Zelandię jednym z najmniej zaludnionych krajów na świecie.

Ja Nową Zelandię z miejsca pokochałam. Gdybym była młodsza, rozważyłabym bardzo poważnie ten kraj jako moje miejsce na ziemi. A że wszędzie daleko? Nieprawda. Odległość jest względna. Np. na Biegun Południowy czy Wyspy Cooka lub Fiji jest o wiele bliżej:) A i one są na mojej „bucket list”.

 

A z innej beczki, to zobacz też:

Mój: FacebookInstagram

Być może zainteresuje Cię także e-book: Jak tanio podróżować
Praca zdalna: pomysły na pracę online
Alternatywa zawodowo-podróżnicza i 1 miesiąc gratis: Workaway

Język angielski: indywidualne lekcje online


Jeśli podobał Ci się ten wpis lub inne treści na moim blogu, będę bardzo wdzięczna za wirtualną kawę 😉

Jak widzisz, nie ma tu irytujących reklam , ani sponsora, a bloga w całości finansuje sama.
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *