Kiedy pracowałam w Clifton College udało mi się zorganizować ze znajomymi z Francji fajny wypad końcem wakacji 2016 roku. Przyszła nam wtedy do głowy Walia na długi weekend sierpniowy.

Podążając śladem wspomnień ‘Fejsbukowych’ dziś wyświetliły mi się te piękne walijskie klify. Zdarzyło mi się mieszkać w stolicy Walii, Cardiff przez 6 miesięcy. Wcześniej poznałam to miasto kiedy mieszkałam w Bristolu, bo stamtąd to już tylko godzina jazdy, więc kilka razy zrobiłam sobie wycieczkę, aby pozwiedzać miasto i spotkać się ze znajomymi;) Z praktycznych info dodam, że bardzo łatwo przedostać się do Cardiff z Bristolu niskobudżetowym Megabusem za ok. 3-5 funtów.

Walia

Zanim poznałam Walię lepiej , spędziłam tam objazdowy długi weekend. Potem splotem różnych okoliczności, dane mi było zamieszkać w jej stolicy, Cardiff…

Samo miasto jest całkiem niebrzydkie i jest doskonałym punktem wypadowym, aby pozwiedzać Walię, która jest naprawdę urocza. W niedalekiej odległości od Cardiff można zobaczyć takie cuda jak Cearphilly Castle, czyli Zamek Caerphilly – normański zamek położony w mieście Caerphilly w południowej Walii. Jest największym zamkiem w Walii i drugim co do wielkości w Wielkiej Brytanii. Zamek zajmuje obszar 12 ha i otoczony jest sztucznym jeziorem. Najlepiej dostać się do niego pociągiem z Cardiff.

Walia
Cearphilly Castle

Linia brzegowa Walii jest przepiękna, a środek lądu jest w większości pagórkowaty i górzysty. Fakt, pogoda nie przypomina tej na riwierze włoskiej czy francuskiej, a kolor morza jest raczej błotnisty, aniżeli turkusowy, ale to – akurat w takim miejscu jak to na zdjęciu – ma swój urok. Zdecydowanie wolę takie dramatyczne urwiska, niż płaską plażę z milionem parasolek.

walia

Southerndown Beach, znana z serialu sci-fi Dr Who

Walia
Pentre Ifan Dolmen – celtycki megalityczny portal…

Polecam Walię, jeśli będziecie w pobliżu i załapiecie się akurat te 5 dni słońca w roku;) Niestety, pogoda w Walii bardzo często się zmienia i najczęściej spotkać tu można chmury, siąpiący deszcz lub wiatr. Albo wszystko razem. No i bądźcie czujni – Walia jest dwujęzyczna, a język walijski to jest dopiero kosmos!

walia

Walię, pomimo że jest częścią Wielkiej Brytanii, odbieram inaczej. W moim odczuciu, potwierdzonym jeszcze przez inne osoby, ludzie są inni, bardziej serdeczni i otwarci. Nie ma tu typowej angielskiej arystokracji, więc też różnice społeczne nie są tak bardzo widoczne. Cardiff jest bardzo multi-kulti, czyli jak każde większe miasto w Wielkiej Brytanii wyróżnia się mieszanką kulturową, rasową i etniczną.

Więcej o Cardiff przeczytasz TU.

Postaw mi kawę na buycoffee.to jeśli uznasz ten tekst za wartościowy.

TABLICA OGŁOSZEŃ

Zapraszam do śledzenia fanpage’a Nigdy za późno na Facebooku

Jeśli interesuje Cię, jak tanio podróżować w każdym wieku i mieć z tego frajdę – polecam Ci mojego e-booka, o którym więcej dowiesz się w zakładce SKLEP .

Dowiedz się też, jak pracować online.

Aby poznać szczegóły dotyczące nauki języka angielskiego ze mną – kliknij na lekcje online

 .

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *