Groundhog Day, czyli po polsku Dzień Świstaka, nazywany też Dniem Świszcza to doroczne święto obchodzone 2 lutego w USA i Kanadzie. Bohaterem tego dnia jest świstak amerykański (nazywany również świszczem).

Wedle tradycji, w tym dniu wabi się świstaka z norki. Jeśli zwierzę zobaczy swój cień (tak się stanie przy słonecznej pogodzie) i wróci do snu, zwiastuje to, że zima potrwa jeszcze 6 kolejnych tygodni. Jeśli świstak cienia nie zobaczy (tzn. jeśli jest pochmurno lub mgliście) oznacza to, że wiosna przyjdzie niebawem.

Przepowiednia ta sprawdza się w około 50%, co w praktyce oznacza zupełny przypadek. Dlatego też nie uważam, aby stresowanie biednego świstaka miało jakikolwiek sens…

Biedny Phil…

W osobliwy, jeśli nie głupawy, sposób Dzień Świstaka obchodzą mieszkańcy miasteczka Punxsutawney (stan Pensylwania w USA), co zostało pokazane w komedii romantycznej pod tym samym tytułem z udziałem Billa Murraya i Andy MacDowell. Akcja filmu wiąże się z tym świętem, a lokalny świstak nosi imię Phil, tak samo zresztą, jak główny bohater:). Film, w przeciwieństwie do samej tradycji, jest akurat świetny:) 

Dzień Świstaka
Dzień Świstaka – kadr z filmu

Do języka potocznego weszło określenie dzień świstaka nawiązujące do fabuły filmu. W ‘Dniu świstaka’ prezenter pogody Phil Connors, grany przez Billa Murraya, trafia do nieskończonej pętli czasowej, codziennie przeżywając ten sam dzień. Stąd też nieformalnie dniem świstaka określa się cyklicznie powtarzającą się sytuację, np. w kontekście nudnej lub nieprzyjemnej pracy i towarzyszących jej okoliczności….  Powiedzenie to będzie bardziej zrozumiałe dla osób, które oglądały film.  A ten mocno polecam!

Dzień Świstaka i Salzburg w tle, czyli lutowe wspomnienia

Więcej ciekawostek o nim przeczytasz TU.

Jeśli ten wpis okazał się dla Ciebie przydatny, możesz mnie wesprzeć, zapraszając na wirtualną kawę :). Bloga finansuję sama, jak widzisz – nie ma tu irytujących reklam, brak też sponsora. Postaw mi kawę na buycoffee.to

TABLICA OGŁOSZEŃ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *