Skąd pomysł na Korsykę we wrześniu? To proste. Ale po kolei.


2 lata temu, tuż przed pierwszym lockdownem, kiedy byłam w Toskanii, planowałam myknąć promem na Korsykę, bo to relatywnie blisko. Z Livorno są regularne połączenia z Bastią na północy Korsyki. Plany wzięły w łeb, bo wtedy zamknięto całą Europę z powodu “sami wiecie czego”. W rezultacie utknęłam we Włoszech na nieplanowane prawie 3 miesiące, a o Korsyce mogłam zapomnieć.
A teraz, skoro byłam już bliżej niż dalej, a lotów z Paryża na Korsykę jest kilka dziennie – podjęłam decyzję o zrealizowaniu zaległych planów podróżniczych. Bo na Korsykę najłatwiej (najtaniej i najszybciej) dostać się z Paryża lub innych miast we Francji.

Na Korsykę lecę po raz pierwszy. Co wiem o wyspie? Że jest piękna, ma cudowne, zielone góry i wąwozy no i plaże z dostępem do ciepłego Morza Śródziemnego. Widziałam ją wiele lat temu z pokładu promu, którym płynęłam z Marsylii na Sardynię.
Aktualnie ceny lotów nie są jakieś super atrakcyjne, zwłaszcza jak się jedzie z większym bagażem. Dodatkowo lotnisko Bastia jest droższe, niż to południowe. Ogólnie na wyspie są aż cztery lotniska:

Bastia na pólnocnym-wschodzie

Calvi na północnym-zachodzie

Ajaccio na zachodzie

Figari na południu.

Korsykę
Lotniska na Korsyce

Zatem, jeśli nie zależy Ci na konkretnej lokalizacji, albo masz zapewniony transport z każdego miejsca, warto w wyszukiwarkach lotów zaznaczyć je wszystkie i szukać najtańszych połączeń.

Korsykę
Lot na Korsykę

Z Paryża bardzo tanio (ok.€86 z bagażem) wychodzi lot Volotea do Figari sud Corse (na południu) i jeśli chcesz się tam właśnie zatrzymać, to polecam takie połączenie. Ja przyleciałam Air France, które znam już sprzed 2 lat kiedy leciałam do Rebeki na workaway. Oceniam je jako całkiem dobre, komfortowe linie i w cenie biletu jest już bagaż rejestrowany oraz poczęstunek na pokładzie (napoje do wyboru i ciasteczko ;). Za bilet w jedną stronę zapłaciłam €156, czyli bez szału, ale akurat tutaj wybrałam opcję droższą ze względu na lokalizację lotniska, z którego miała mnie odebrać Gosia. Wybrałam wygodę.
W tej samej cenie były też loty Air Corsica, najtaniej rano, ale ja ze względu na dojazd na lotnisko, które zajmuje trochę czasu, wybrałam lot o 12.20 z Paryża. Z tego wszystkiego i tak pojechałam Uberem, bo dostanie się na Orly z Garches, gdzie mieszkałam, transportem publicznym zajęłoby cale wieki i wiązało z co najmniej 3 przesiadkami. Cena Ubera z Garches na Orly (ok. 20 km) to €45. Inne taksówki to koszt ok. €65.


A w Bastii odebrała mnie już Gosia. Z Gosią poznałyśmy się online jakieś 10 miesięcy temu kiedy poprosiła mnie o lekcje angielskiego. Gosia robi staż z turystyki i na potrzeby końcowego egzaminu jest jej potrzebny angielski. I tak oto teraz nadarzyła się okazja, aby się poznać na żywo. Mieszka na Korsyce od 4 lat i w ramach Airbnb prowadzi wynajem fajnego mieszkania przy domu na farmie. Przez najbliższy miesiąc będziemy go dzielić razem, a ja dzięki temu będę mieć też preferencyjne warunki pobytu :).

Mamy tutaj dostęp do owoców takich jak brzoskwinie, jabłka, winogrona w ilościach nie do przejedzenia, pomidorów, sera owczego, jajek od szczęśliwej kurki i innych dobrozji. Wszystko to od właściciela domu – który jest farmerem. Czasem dorzuci też coś dobrego sąsiad. Kilka dni temu wjechało wiaderko orzechów laskowych -kosztowny produkt lokalny.

Na plażę jest 10 minut na piechotę, a woda w morzu jest cudownie ciepła. Dookoła rozbrzmiewa odgłos cykad, który zawsze kojarzy mi się z wakacjami na południu Europy i wszędzie jest zielono. Wczoraj kilka razy w ciągu dnia padał deszcz z małej chmury, jednak temperatura jest nadal bardzo wysoka, wiec wystarczą klapki i zwiewna sukieneczka 😉 Dzięki temu przyroda bujnie się rozwija.
O tym zrobię oddzielny wpis, bo to na razie mój 3. dzień po przylocie, a tymczasem możecie zobaczyć, w jakim fajnym miejscu jestem TUTAJ : )

Korsykę
Tuż przed lądowaniem na Korsyce
Korsykę
Tuż przed lądowaniem

Lubisz podróże? Sprawdź też:

Postaw mi kawę na buycoffee.to jeśli uznasz ten tekst za wartościowy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *