Ghostwriter (czasem zapisywane jako ghost writer) to osoba, która pisze książki, artykuły, blogi, piosenki, scenariusze, lub inne formy twórczości za kogoś innego, zazwyczaj za uzgodnioną opłatą. Jego główna rola polega na tworzeniu tekstów zgodnie z wytycznymi i wizją osoby, która zostaje jako autor podana na publikacji.

Ghostwriter to zlepek dwóch angielskich wyrazów: ghost = duch oraz writer = pisarz.

Główne cechy ghostwritera to dyskrecja i umiejętność dostosowania się do stylu i głosu osoby, dla której pisze. Istotne jest, aby jego teksty były wiarygodne i spójne z tożsamością autora, dlatego często ghostwriterzy pracują w bliskiej współpracy z nimi. Mogą przeprowadzić wywiady, analizować notatki, pamiętniki lub inne materiały źródłowe, aby zdobyć wiedzę o życiu i sposobie myślenia osoby, której twórczość reprezentują.

Ghostwriterzy często działają w różnych dziedzinach, takich jak biografie celebrytów, poradniki, przewodniki branżowe, beletrystyka, teksty piosenek dla artystów muzycznych, a także teksty do przemówień publicznych dla polityków czy przedsiębiorców.

Kluczowym aspektem pracy ghostwritera jest zachowanie anonimowości lub/ i dyskrecji dotyczącej swojej roli. Zazwyczaj nie jest ujawniany jako autor i jego istnienie pozostaje tajemnicą, a prawa autorskie lub zapłata za pracę są przekazywane osobie, która jest przedstawiana jako “oficjalny” autor.

Choć osoby pracujące jako ghostwriter nie zdobywają publicznej uwagi, ich wkład w tworzenie różnych treści jest nieoceniony, pomagając innym osiągnąć sukces w dziedzinie pisania, w której sami mogą nie mieć wystarczających umiejętności lub czasu.

Jak znaleźć ghostwritera?

Polecam fiverr.com – to‌ ‌market place do wyszukiwania‌ ‌wszelkiego‌ ‌rodzaju‌ ‌usług‌ ‌‘digitalowych’‌. Wystarczy, że ogłosisz tam czego i kogo szukasz i otrzymasz mnóstwo ofert od osób z całego świata. Wybierzesz tę najkorzystniejszą dla Ciebie. Pisałam o tym TUTAJ.

Korzystając z tego linka otrzymasz 20 % rabatu na swoje pierwsze zamówienie:

zniżka na fiverr.com

Jeśli ten wpis okazał się dla Ciebie przydatny i chcesz wspomóc moją działalność na blogu, chętnie dam się zaprosić na wirtualną kawę:)

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Przy okazji polecam też film Romana Polańskiego pod takim właśnie tytułem. Oficjalny trailer poniżej:

Sprawdź też, bo warto 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *